CEL SZKOLENIA
Celem szkolenia jest przekazanie kompleksowej wiedzy oraz praktycznych umiejętności w zakresie związanym z przepisami prawnymi z gospodarki nieruchomościami w tym regulacji wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz przepisów Kodeksu cywilnego dotyczącego nieruchomości.
UCZESTNICY SZKOLENIA:
- osoby specjalizujące się w sprawach związanych z nieruchomościami,
- osoby zajmujące się zarządzaniem majątkiem i gruntami, administracją, inwestycjami, regulowaniem stanów prawnych,
- pracownicy działów technicznych, administracji publicznej, pracowników banków
- wszystkie osoby zainteresowane omawianą tematyką.
- Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jako podstawowy akt prawny regulujący przeznaczenie gruntów w systemie prawa polskiego związanego z obrotem i pozyskiwaniem nieruchomości pod zabudowę.
- Procedura, koszty i tryb uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jako oraz stopień pokrycia terenów gmin w Polsce jako główna przeszkoda w pozyskiwaniu terenów pod zabudowę mieszkaniową przez gminy i TBS.
- Uchylenie w drodze kontroli instancyjnej wojewody uchwały rady gminy o objęciu danego obszaru Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego z powodu naruszenia przepisów prawa przez gminę podczas procedury uchwalenia Mpzp.
- Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jako środek prawny służący do ochrony praw właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy w przypadku naruszenia prawa przez gminę.
- Możliwość zabudowy nieruchomości w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – procedura uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla danej nieruchomości jako instytucja nadzwyczajna służąca do pozyskania terenów pod zabudowę mieszkaniową w przypadku braku Mpzp.
- Własność i użytkowanie wieczyste jako podstawowe formy prawa do nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, współwłasność nieruchomości jako przeszkoda faktyczna do pozyskania realnej możliwości zabudowy nieruchomości – sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości gruntowych zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego – orzecznictwo S.N.
- Inwestycje z udziałem środków budżetowych – sposoby ochrony środków pieniężnych pochodzących z budżetu państwa – hipoteka na nieruchomości, weksle, poręczenia.
- Sposoby dochodzenia roszczeń pieniężnych przez skarb państwa – dochodzenia roszczenia po uzyskaniu tytułu wykonawczego – egzekucja z nieruchomości, zapłata przez osobę trzecią – poręczyciela, egzekucja z weksla.
- Pojęcie ceny w budownictwie – cena netto i brutto – kosztorys wykonawczy, umowa o wykonanie robót budowlanych, umowa przedwstępna sprzedaży a określenie ceny sprzedaży jako elementu istotnego w umowie i koniecznego dla jej ważności.
- Kosztorys powykonawczy jako sposób na rozliczenie rzeczywistych kosztów budowy lokali mieszkalnych.
- Pojęcie i funkcja zadatku i zaliczki zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego oraz umowne znaczenie przyjętych postanowień w zawieranych umowach związanych z kredytowaniem inwestycji, zasady i tryb zwrotu zaliczki oraz regulacje zadatku w znaczeniu zabezpieczenia praw stron zawartych umów.
- Udział w finasowaniu budownictwa mieszkaniowego gmin i budżetu państwa a katalog koniecznych dokumentów do przedstawienia przez inwestora i beneficjenta dopłat.
- Komunalne zasoby mieszkaniowe wraz z zasobem lokali socjalnych – zasady i tryb tworzenia zasobu ze szczególnym uwzględnieniem prawa do lokalu socjalnego dla osób eksmitowanych na podstawie orzeczeń sądowych.
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. regulująca zasady i tryb podziału nieruchomości.
- Przesłanki i możliwości dokonania podziału nieruchomości – forma prawna podziału nieruchomości i dokumenty konieczne do dokonania podziału.
- Zgoda organów administracji szczególnej na dokonanie podziału nieruchomości.
- Ujawnianie podziałów nieruchomości w katastrze nieruchomości – ewidencja gruntów i budynków oraz w systemie ksiąg wieczystych.
- Przepisy ustaw szczególnych związane z możliwością zabudowy gruntów – działek powstałych w wyniku podziału nieruchomości.
- Instytucja opłat adiacenckich związana z dokonywanym podziałem nieruchomości.
- Orzecznictwo sądowe związane z podziałami nieruchomości.