TERMIN SZKOLENIA
26 września 2024 roku – godz. 09.00 – 15.00 – webinarium
CEL SZKOLENIA
Celem szkolenia jest wyrobienie w pracownikach umiejętności weryfikowania kontrahentów, z którymi zawierane są umowy, umiejętności potwierdzania ich tożsamości i przestrzegania zasad reprezentacji tak, aby zawierane umowy w przyszłości nie okazywały się nieważne. Szkolenie zawiera w sobie elementy pracy z dokumentem, tj. analizy pełnomocnictw, czytania odpisów z KRS.
Podczas tego szkolenia omówimy:
- czytanie odpisów z KRS,
- pełnomocnictwo, prokura,
- działanie przez członków zarządu,
- aneksy
PROWADZĄCY SZKOLENIE
AGNIESZKA LISAK – Radca prawny, w 2002 roku ukończyła aplikację i zdała egzamin sędziowski w krakowskim Sądzie Apelacyjnym. Od 2004 roku zajmuje się obsługą podmiotów gospodarczych w ramach prowadzonej przez siebie kancelarii prawnej. Dotychczas obsługiwała m.in. takie podmioty jak: słowacka spółka IDC Polonia S.A., brytyjska spółka CMS Chemicals Polska sp. z o.o., Altic H.E.P. Michalik sp.j
Przedmiotem jej specjalizacji jest prawo cywilne oraz szeroko rozumiane prawo gospodarcze, w szczególności prawo spółek, prawo umów w obrocie gospodarczym, prawo upadłościowe i naprawcze, windykacja wierzytelności.
PROGRAM SZKOLENIA
- Zasady zawierania umów z przedsiębiorcami. Formy prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Rodzaje przedsiębiorców i miejsce ich rejestracji. Osoby uprawnione do reprezentacji w/w w kontekście poszczególnego rodzaju spółek – prawo do podpisywania umów przez: prezesów, wiceprezesów, prokurentów, wspólników…
- Analiza odpisów z KRS w kontekście zasad reprezentacji (praca z dokumentem).
- Badanie wiarygodności klienta (Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej).
- Odpis z KRS jako „dowód osobisty” przedsiębiorcy.
- Pozostałe podmioty wpisywane do KRS poza przedsiębiorcami.
- Jak długo aktualny jest odpis z KRS?
- Kiedy wpis do KRS jest dokonany?
- Czy można zezwolić na podpisanie umowy osobie, która jeszcze nie została wpisana do KRS, ale ma uchwałę o jej powołaniu?
- Zasady zawierania umów ze wspólnikami spółki cywilnej. Dlaczego spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i statusu przedsiębiorcy? Zasady weryfikacji spółki cywilnej i odbieranych od niej dokumentów przy zawieraniu umów.
- Zasady podpisywania umów przez pełnomocników. Rodzaje pełnomocnictw oraz analiza ich treści (praca z dokumentem). Szczegółowa analiza dokumentu pełnomocnictwa. Kiedy pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie aktu notarialnego? Kiedy pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej? Błędy popełniane przy wystawianiu pełnomocnictw. Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?
- Zasady podpisywania umów przez prokurentów. Co to jest prokura, rodzaje prokury. Czy prokurent odpowiada za długi, wynikające z umów, które zawiera. Analiza odpisu z KRS w kontekście prokury i jej rodzajów.
- Zasady zawierania umów ze wspólnotami mieszkaniowymi. Zarząd a zarządca. Co to jest mała i duża wspólnota mieszkaniowa. Kiedy powstaje wspólnota mieszkaniowa. Kiedy wspólnotę mieszkaniową reprezentują bezpośrednio współwłaściciele. Pojęcie lokalu.
- Zasady zawierania umów z właścicielami i współwłaścicielami. Jak weryfikować prawo własności na podstawie odpisu z księgi wieczystej. Analiza odpisów z ksiąg wieczystych – praca z dokumentem.
- Zasady zawierania umów z osobami fizycznymi zakres danych, które należy odebrać i zweryfikować. Czy można kserować dowody osobiste? Problematyka odbierania numeru pesel i NIP.
- Czy umowę należy zawierać z jednym z małżonków, czy z obojgiem w przypadku umów o dostawę mediów?
- Zasady zawierania umów i reprezentacji innych podmiotów typu: parafie, publiczne szkoły wyższe. Problematyka osobowości prawnej kontrahenta, tzw. ułomne osoby prawne.
- Co powinien zawierać wewnętrzny regulamin dot. obsługi klienta. Rodzaje regulaminów w firmach.
- Czy podpisy na dokumentach powinny być czytelne?
- Zasady aneksowania umów.
- Podstawowe błędy pojawiające się przy sporządzaniu umów.
- Problematyka kar umownych (niedoszacowania i przeszacowania kary umownej).
- Formy czynności prawnych. Czy można drogą e-mailową wypowiedzieć umowę zawartą na piśmie? Co to jest forma dokumentowa.
- Opóźnienie i zwłoka w spełnieniu świadczenia pieniężnego. Czy się od siebie różnią? Uprawnienia w razie w/w.
- Umowa jako element wizerunku firmy.
CENA SZKOLENIA
550 zł + 23% VAT obejmuje:
- udział w szkoleniu,
- materiały szkoleniowe w formie elektronicznej,
- imienny certyfikat.
Dla instytucji budżetowych i pozostałych firm finansowanych z budżetu Państwa, które do karty zgłoszenia dołączą oświadczenie, że szkolenie ma charakter kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz będzie finansowane w co najmniej 70% z środków publicznych wystawiamy faktury VAT ze stawką zwolniony.
W tym wypadku cena netto = cenie brutto.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Harmonogram szkolenia:
- 08.45 – 09.00 logowanie
- 09.00 – 10.30 szkolenie
- 10.30 – 10.45 przerwa
- 10.45 – 12.15 szkolenie
- 12.15 – 12.30 przerwa
- 12.30 – 15.00 szkolenie
Szkolenie prowadzone z wykorzystaniem Microsoft Teams.
WYMAGANIA SPRZĘTOWE:
- komputer z dostępem do internetu (wskazany dostęp do mikrofonu i kamery),
- aktualna przeglądarka Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge, lub Opera
- system operacyjny Windows 8 lub wyższy (zalecany Windows 10), Mac OS wersja 10.13 (zalecana najnowsza wersja), Linux, Chrome OS
DOKUMENTY DO POBRANIA